Kategorie

/09.04.08/ 5-6.04.2008 uroczystości inaugurujące rok Newerlych w Białowieży
Drukuj
Jarosław Ambramow Newerly - syn Igora - zaszczycił swoją obecnością  uroczystą sesję Rady Gminy Białowieża, kiedy to ta Rada  nadała synowi Igora Newerlego tytuł honorowego mieszkańca gminy Białowieża.

Kolejnym punktem programu było nadanie Bibliotece Publicznej w Białowieży imienia Igora Newerly.

Aby uczcić pamięć w tym uroczystym dniu wszystkich członków rodziny Newerlych mających związek z Białowieżą, na cmentarzu odmówiono modlitwę przy grobie ojca Igora - Mikołaja Michajłowicza Abramowa, kapitana 8. Pułku Estlandzkiego, który zmarł w 1910 roku i spoczął na miejscowym cmentarzu.

Po sympozjonie literackim, na którym przyjaciele Newerlych dzielili się swoimi wspomnieniami dotyczącymi tej rodziny, miała miejsce prapremiera biograficznego filmu nakręconego na podstawie życia Igora Newerlego pt: "Zostało z uczty bogów”. Pokaz zgromadził liczną publiczność, która po projekcji zasypała reżysera filmu, Andrzeja Titkowa, wieloma pytaniami. Ludzie ciekawi byli, dlaczego właśnie Newerly?  Reżyser znany z obrazów prezentujących inne postaci jak choćby Jacka Kuronia czy Antoniego Słonimskiego, opowiedział o swoim zainteresowaniu Newerlym.

- Zainteresowała mnie postać człowieka, który nielegalnie przekroczył granicę polsko- rosyjską, nie znając wówczas słowa po polsku - mówił Andrzej Titkow.- Ten człowiek stał się później znanym literatem w Polsce. To postać o niezwykłym harcie ducha.

Jarosław Abramow – Newerly syn Igora, urodzony 17.05.1933 r. w Warszawie. Debiutował w 1955 r. na łamach Szpilek. Był jednym ze współzałożycieli Studenckiego Teatru Satyryków (STS), dla którego pisał skecze i piosenki. Redaktor naczelny tygodnika Od nowa (1956). Jego pierwszym zbiorem było Myślenie ma kolosalną przyszłość (1957) – satyry, monologi, skecze pisane dla STS-u. J. Abramow – Newerly to autor dramatów m. in.: Derby w pałacu, Anioł na dworcu, Klik-klak, Darz bór, Maestro, słuchowisk radiowych, kompozytor, autor tekstów piosenek, twórca spektakli i widowisk telewizyjnych. Jego utwory były tłumaczone na kilkanaście języków. Autor powieści m. in. : Alianci, Pan Zdzich w Kanadzie, Nawiało na burzę, Granica sokoła, Młyn w piekarni, Kładka przez Atlantyk, Lwy mojego podwórka – kreśli w niej portrety rodziców, Lwy
wyzwolone, Lwy STS-u. Ostatnie powieści mają charakter wspomnieniowy. Pisarz od początku lat 80. mieszka w Warszawie i Toronto.
J.K.Zdjęcia wykonał:  R. Kamiński
Wyszukaj


Pogoda

Strona kina Zubr w Bialowiezy
STRONA ZESPOLU  LUX  TL  ZUBR  BIALOWIEZA
Syrona prezentujaca najwspanialsze drzewa puszczy
BIURO  TURYSTYKI  PRZYRODNICZEJ
Producent wyrobów z Wikliny i Brzozy
STOWARZYSZENIE NA RZECZ OCHRONY DREWNIANEGO LUDOWEGO BUDOWNICTWA I ZABYTKÓW BIALOWIEZA ? SLAWNA WIES
Serwis turystyczny na Wrotach Podlasia